Menadżer żużlowy ligi brytyjskiej
1. Założenia ogólne
- UK Speed jest prawdopodobnie jedynym w Polsce tak rozbudowanym menadżerem ligi angielskiej. Gra obejmuje wszystkie trzy klasy rozgrywkowe w Wielkiej Brytanii, a więc Elite League, Premier League i National League.
- Do gry można w każdej chwili dołączyć jak i z niej zrezygnować. Każdy gracz prowadzi trzy kluby (każdy z innej ligi). W przypadku, gdy kluby z tego samego miasta startują w dwóch ligach (np. King’s Lynn, które ma swoje drużyny w PL i NL) menadżer musi objąć te drużyny „w pakiecie”.
- W UK Speed nie obowiązują finanse. (Sam limit CMA wystarczy)
- Przy wyborze 3 klubów można wybrać kluby z EL, PL i NL
Przy wyborze 2 klubów można wybrać kluby z PL i NL
Przy wyborze 1 klubu można wybrać tylko klub z PL.
2. Budowa drużyny
- W rozgrywkach ligowych nie ma podziału na seniorów i juniorów. O numerze startowym decyduje CMA (Calculated Match Average), które jest obliczane na podstawie średniej biegowej (bez play-off) z poprzedniego sezonu mnożona razy 4 (bez uwzględnienia punktów bonusowych).
- Najwyższe CMA to 12.00, a najniższe 3.00
- Zawodnikowi, który osiągnął CMA niższe niż 3.00 przydzielana jest właśnie taka wartość.
- W wypadku, gdy zawodnik nie jeździł w Wielkiej Brytanii w ogóle, lub też gdy miał przerwę w startach dłuższą niż 3 sezony CMA przydziela się wg następującego klucza:
a) Zawodnik z cyklu FIM Grand Prix ma przydzielaną średnią 8.00 (dotyczy to rozgrywek Elite League czyli wyższej klasy rozgrywkowej, starty zawodników z GP w Premier League nie są dozwolone)
b) Zawodnik kategorii 1 to taki, który osiągnął w Speedway Ekstralidze lub w Szwedzkiej Elitserien średnią co najmniej 6.00 (czyli odpowiadającą średniej biegowej 1.500) ma przydzielaną średnią CMA 5.00 (lub 8.00 jeśli startowałby w klubie PL).
c) Zawodnik kategorii 2 to taki który nie przekroczył średniej 6.00 w Speedway Ekstralidze lub Szwedzkiej Elitserien oraz jeźdźcy startujący w pozostałych profesjonalnych ligach żużlowych, ma przydzieloną średnią 4.00 (7.00 w PL).
d) Zawodnicy z krajów Commonwealthu mają przydzielaną średnią 3.00 (5.00 w PL)
e) Wszyscy pozostali jeźdźcy mają przydzielaną średnią 3.00
Zsumowana średnia zawodników z numerami 1-7 (bo tylu właśnie startuje w drużynie) w Elite League nie może przekraczać 40.95, natomiast w Premier i National (najniższa klasa rozgrywkowa) League nie może przekraczać 42.50. Idea ograniczania CMA ma na celu wyrównanie siły drużyn i uniemożliwienie bogatszym klubom budowanie dream-teamów.
Jeździec z najwyższą średnią w drużynie (na przykład Leigh Adams w Swindon) zawsze występuję z numerem 1, ci których średnie były odpowiednio od 2 do 5 mają przydzielane dowolne numery od 2 - 5, natomiast zawodnicy z CMA 6 oraz 7 mają przydzielane numery 6 lub 7.
W razie przechodzenia z wyższej ligi do niższej, CMA zawodnika rośnie dwukrotnie i spada o 50 procent w razie przejścia do ligi wyższej (ciągle minimalna to 3.00 a maksymalna 12.00)
2. Z/Z, gość, zawodnik dodatkowy i doubling-up rider
W razie kontuzji lub nieobecności zawodnika promotor może skorzystać z poniższych rozwiązań:
a) Gość – może nim być dowolny zawodnik z innej drużyny, którego średnia jest równa lub niższa od zawodnika zastępowanego
b) Z/Z – tylko jeden nieobecny może być zadeklarowany jako Z/Z (R/R). W ramach zastępstwa zawodnika może wystąpić tylko zawodnik z CMA o 1 wyższą od nieobecnego i wszyscy ze średnią niższą. Zawodnicy z numerami 6-7 mogą wystąpić jako Z/Z kilkukrotnie w trakcie trwania meczu natomiast pozostali tylko raz.
c) Zawodnik dodatkowy (additional rider) czyli numer 8. Jest to jednak mało popularne rozwiązanie, gdyż z numerem 8 może zostać zadeklarowany jedynie zawodnik o bardzo niskiej średniej.
d) Doubling-up rider – Jest to zawodnik startujący na co dzień w Premier League, którego średnia w tej lidze nie jest większa niż 8.00
Przykład zastosowania w/w zasad:
Nieobecność zawodnika z CMA nr 1 w drużynie powoduję iż można użyć następujących rozwiązań: gość, RR lub Zawodnik nr 8. Gdy nieobecny jest jeden zawodnik z CMA 2-5 promotor ma do dyspozycji RR. Więcej niż 1 nieobecny z CMA od 1 do 5, promotor ma do dyspozycji jedno RR oraz jednego gościa. Brak numeru 6 - gość, doubling-up rider lub nr 8 do dyspozycji Brak numeru 7 - tylko numer 8 do dyspozycji.
3. Mecz
Spotkanie składa się z 15 biegów. A tabela wygląda następująco:
1: A1,B1,A2,B2
2: B6,A6,B7,A7
3: A4,B4,A5,B5
4: A3,B3,A6,B7
5: B2,A4,B1,A5
6: B3,A2,B6,A1
7: B4,A3,B5,A6
8: B7,A7,B2,A2
9: A5,B6,A4,B3
10: A2,B5,A1,B4
11: A7,B2,A3,B1
12: B5,A1,B3,A4
13: B1,A5,B4,A3
14: A6,B6,A7,B7
15: BN1,AN1,BN2,AN2
Do biegu 15 mogą być nominowani jedynie zawodnicy z CMA od 1 do 3 lub 3 najlepszych zawodników drużyny w danym spotkaniu. W dorobek przed biegiem wlicza się punkty bonusowe, ale nie wlicza się biegów, które zawodnik odjechał jako Z/Z (R/R).
W meczu zawodnik może startować maksymalnie 7 razy natomiast minimalna liczba biegów, w których musi wystartować to trzy.
- Gdy drużyna (w biegach 4-14) przegrywa różnicą 10 punktów lub więcej możliwe jest skorzystanie z Tactical Ride. Punkty startującego mnożone są razy 2. Po raz drugi z TR można skorzystać, gdy drużyna przegrywa co najmniej 12 punktami. Zawodnik jako TR może wystartować tylko raz.
- Wynik meczu zostaje zaliczony po odjechaniu co najmniej 12 biegów.
4. Punktacja meczowa
Drużyna gości:
4 pkt – wygrana różnicą 7 punktów lub wyżej
3 pkt – zwycięstwo róznicą 1-6 punktów
2 pkt – remis
1 pkt – porażka różnicą 6 punktów i mniejszą
0 pkt – przegrana różnicą 7 punktów i wyższą
Drużyna gospodarzy:
3 pkt – wygrana różnicą 7 punktów lub wyżej
2 pkt – zwycięstwo różnicą 1-6 punktów
1 pkt – remis
0 pkt – porażka
5. National League
Jest to liga, w której startować mogą tylko zawodnicy z państw Commonwealthu (Wielka Brytania, Australia, USA, Nowa Zelandia, RPA itd.) Ma to na celu rozwój młodych zawodników, którzy już za parę lat być może stanowić będą o sile brytyjskiego żużla.
P.S. Wszystkie pozostałe zawody są rozgrywane wg obecnie zatwierdzonych regulaminów FIM i BSPA. O ewentualnych zmianach informował będę w komunikatach.
Offline